I wykład Grupy Ekspertów

DSC_0089 www

W dniu 13 lipca 2017 roku w Klubie Seniora i Juniora „Manhattan” w Dąbrowie Górniczej odbyło się pierwsze posiedzenie Grupy Ekspertów ds. Edukacji Obywatelskiej, powołanej w ramach Projektu „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza”.

Realizatorem Projektu jest Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość”, działające na rzecz osób starszych w Dąbrowie Górniczej. Całością działań projektowych koordynuje Iwona Kiernożycka, Prezes Stowarzyszenia.

Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności dziDSC_0115 wwwałania i wzrost znaczenia Rady Seniorów w procesie decyzyjnym oraz aktywizacja seniorów poprzez wzmocnienie ich uczestnictwa w partycypacyjnym modelu demokracji w mieście.
​Eksperci są odpowiedzialni za merytoryczne prowadzenie projektu i realizację działań edukacyjnych. Do zadań Ekspertów należy praca nad reformą Rady i jej dokumentami, wdrażanie działań i narzędzi partycypacyjnych, takich jak Kawiarenki Obywatelskie i Konsultacje Społeczne) oraz współtworzenie materiałów upowszechniających rezultaty projektu.
​W skład Grupy Ekspertów wchodzą osoby ściśle związane ze środowiskiem senioralnym, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji miejskich zajmujących się działalnością na rzecz osób starszych, pracownicy Urzędu Miejskiego, jak też członkowie Rady Seniorów. Nie zabrakło w niej również samych seniorów, którzy chcą mieć wpływ na rozwiązywanie problemów bezpośrednio ich dotyczących.
​Na pierwszym spotkaniu odbyła się prawdziwa burza mózgów. Przeprowadzono tzw. analizę SWOT obecnej Rady Seniorów, czyli wskazano mocne i słabe strony jej funkcjonowania oraz występujące w związku z tym szanse i zagrożenia. Stanowi ona bardzo ważny materiał do wypracowania wstępnej propozycji reformy Rady.
​Poruszano kwestie dotyczące działalności Rady Seniorów i wyboru członków na II-gą kadencję. Omówiona została również problematyka dotycząca zmian w statucie Rady, procedur, a także współpracy z Urzędem Miejskim, Uniwersytetami Trzeciego Wieku i innymi jednostkami działającymi na rzecz seniorów.

Projekt ten jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Przejdź do galerii

ASOS_2

DSC_0122 wwwDSC_0131 www

1 myśl w temacie “I wykład Grupy Ekspertów”

  1. Super ! bo nie wystarczy powołać Radę Seniorów, trzeba jeszcze przekazać wiedzę i dać „narzędzia” mogła działać. To znacznie skraca czas dochodzenia do efektywnego i pożytecznego działania dla miasta i obywateli.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s